A A A

Maszyna parowa

Maszyna parowa, zbudowana przez Jamesa Watta, jest parowym silnikiem tłokowym. Niektóre pompy parowe, które powstały przed silnikiem tłokowym, są też zaliczane do maszyn parowych. Generalnie, maszyna parowa powstała w 1763 roku. Wtedy to James Watt poprawił, udoskonalił silnik atmosferyczny zbudowany przez Thomasa Newcomena.

Jak działa maszyna parowa? Otóż, doprowadzając wodę do wrzenia spalało się albo drewno albo węgiel. Wynikiem tego jest para, którą to doprowadzano do cylindra (za pomocą układu rozrządu). Następnie wprawiono w ruch tłok, który na przemian wpuszczał parę znajdującą się w przedniej i tylnej części cylindra. Ostatecznie, dzięki korbowodowi, można było przenieść wytworzoną energię na wał korbowy i koło zamachowe. Aby utrzymać regularne obroty w maszynie parowej używano regulatora odśrodkowego.

Warto zauważyć, że maszyna parowa była w stanie zaopatrzyć ponad sto warsztatów tkackich. Dzięki niej właśnie mógł się rozwinąć przemysł tkacki w Anglii. Przez to wykarczowano tam ponad osiemdziesiąt procent lasów.